Jednym z najlepszych sposobów na spędzanie czasu z rodziną jest wybranie aktywnego wypoczynku. W ten sposób można zażyć trochę ruchu, a jednocześnie świetnie się bawić. Jeśli pogoda temu sprzyja, warto zaplanować spędzenie czasu na dworze. Dobrym pomysłem okaże się chociażby rodzinna wycieczka rowerowa. Aby jednak taki wspólny odpoczynek był udany, musicie dobrze się do niego przygotować. Nie oznacza to jednak, że na planowanie poświęcicie dużo czasu. Wystarczy już dopilnowanie pięciu prostych kroków.
Zadbajcie o zabranie wszystkich niezbędnych rzeczy
Pierwszy, ważny punkt, to spakowanie się na wycieczkę. Niektóre rzeczy wydają się oczywiste – kasku czy butelki z wodą raczej trudno zapomnieć. To jednak nie wszystko, czego potrzeba wam na rodzinnej wyciecze. Jeśli jedziecie do lasu czy parku, koniecznie zabierzcie ze sobą spray na owady. Kiedy pogoda dopisuje niezbędny może okazać się także krem do opalania. Weźcie go ze sobą, a jeszcze przed wyjściem koniecznie nasmarujcie kark. Pamiętajcie też, że temperatura w czasie jazdy może się zmieniać. Najlepiej sprawdzi się więc ubieranie na cebulkę. Koszulka z krótkim rękawkiem, cienka bluza, a może dodatkowo jeszcze kurtka – dzięki takiemu strojowi będziecie przygotowani na każdą temperaturę. Pomyślcie też o zabraniu ze sobą czegoś przeciwdeszczowego. Może to być właśnie wspomniana kurtka albo nawet turystyczna peleryna przeciwdeszczowa, która zmieści się praktycznie do każdej kieszeni.
Zaplanujcie dobrą trasę
Po spakowaniu czas na wybranie odpowiedniej trasy. Rodzinna wycieczka rowerowa powinna być dostosowana przede wszystkim do najmłodszych. Upewnijcie się więc, że zaplanowana droga nie przekracza ich możliwości. Jeśli planujecie pokonanie dłuższego niż do tej pory dystansu, uwzględnijcie dłuższe odpoczynki po drodze albo wybierzcie w miarę płaski teren, by dzieci nie opadły szybko z sił. Pamiętajcie też, że narzekania mogą pojawić się niekoniecznie wtedy, kiedy dziecko jest zmęczone, ale również w momencie, gdy zacznie się nudzić. Najlepiej więc, by trasa była różnorodna i żebyście nie wracali tą samą droga. Dzięki temu nawet najmłodsi rowerzyści będą mieli więcej zapału do pedałowania.
Dopilnujcie, by rodzinna wycieczka rowerowa kończyła się w ciekawym miejscu
A skoro już mowa o wprowadzeniu nieco urozmaicenia do całej wycieczki, to przy planowaniu zadbajcie też o wybór ekscytującego celu. Możecie na przykład wybrać się nad jezioro, basen czy w odwiedziny do babci albo na polanę, na której zorganizujecie piknik. Dzięki wybraniu takiego celu zadbacie o to, by każdy z członków wycieczki miał lepszą motywację na dotarcie do celu. Tą samą zasadą kierujcie się, planując postoje. Może zajedziecie na obiad do pobliskiej restauracji? A może na dłużej zatrzymacie się nad wodą i pozwolicie dzieciom chwilę się pobawić? Nie spieszcie się i dajcie sobie czas na cieszenie się atrakcjami po drodze.
Zaopatrzcie się w przekąski
Na wycieczkę rowerową zawsze wyruszajcie z jedzeniem. Dzieci mogą w trakcie drogi nie tylko zmęczyć się, ale i zgłodnieć. Zresztą jeśli wasza trasa zaplanowana jest na kilka godzin, bez posiłku się nie obędzie. Nie bierzcie jednak ze sobą tylko kanapek, ale zadbajcie też o inne przekąski. Sprawdzą się one przede wszystkim w kryzysowych momentach, gdy dzieci staną się marudne. Pamiętajcie, by zabrać takie jedzenie, które nie będzie ciążyło w żołądku, za to dostarczy mnóstwa energii i odgoni chwilowe smutki. Tutaj dobrze więc sprawdzą się pokrojone owoce czy warzywa albo batoniki.
Pozwólcie planować także dzieciom
Oczywiście to na rodzicach spoczywa zadbanie o to, by trasa była dostosowana do możliwości dzieci i by wszystkie niezbędne rzeczy zostały zabrane. Nie oznacza to jednak, że najmłodsi członkowie rodziny nie mogą mieć prawa głosu. Pozwólcie im brać udział przy ustalaniu trasy, a podczas samej rodzinnej wycieczki rowerowej – decydować o przerwie czy dłuższym punkcie postoju. Mając większy wpływ na samo planowanie, jak i przebieg wycieczki, dziecko poczuje się ważniejsze i będzie czerpać większą przyjemność z rodzinnej wyprawy. Możecie nawet pomyśleć o powierzeniu najmłodszym szczególnych obowiązków. Przykładowo, przed wyruszeniem w drogę omówcie najważniejsze charakterystyczne punkty i powierzcie maluchom zadanie ich odnalezienia w trakcie drogi.
Na naszym blogu
Planowanie
Dowiedz się, jak nauczyć się planowaćZabawa
Zainspiruj się naszymi pomysłamiPlaner Familiowo
Poznaj nasz planer