Jak ogarniać swoje otoczenie i nie zwariować? :)

jak ogarnąć swoje życie

Aby dom był zawsze czysty i wysprzątany, wcale nie trzeba mieć dużo czasu czy wkładać w prace domowe wiele wysiłku. Jak ułatwić sobie ogarnianie domu? Wystarczy zastosować kilka prostych zasad, które sprawią, że sprzątanie będzie znacznie prostsze i mniej czasochłonne.

Zobacz też: Jak planować?

  1. Realne oczekiwania
    W pierwszej kolejności warto pamiętać, że nie mieszka się w pałacu, w którym co chwilę ktoś składa wizytację. Dom jest przede wszystkim miejscem, w którym każdym ma czuć się bezpiecznie i komfortowo.
  2. Miejsce na najważniejsze przedmioty
    Aby wciąż nie szukać kluczy do domu, portfela czy telefonu, najlepiej przeznaczyć na nie miejsce, w którym zawsze będą leżeć. Pozwoli to uniknąć ciągłego ich szukania. Dobrym pomysłem jest zakup haczyka na klucze, który pozwoli wyeliminować problem ciągłego szukania ich przed wyjściem z domu.
  3. Zasada jednej minuty
    Ta prosta reguła sprawi, że sprzątanie może stać się o wiele prostsze. Jeśli jakieś zajęcie ma zając minutę albo mniej, należy wykonywać je od razu, a nie odkładać na później. Te z pozoru błahe czynności takie jak sortowanie poczty od razu, gdy zostanie dostarczona, opróżnianie śmietnika od razu, gdy widzi się, że jest zapełniony czy odkładanie rzeczy na miejsce po ich użyciu sprawi, że będzie można uniknąć narastającego bałaganu przy minimum wysiłku.
  4. Lista rzeczy do zrobienia
    Nic nie ułatwia zachowania domu w czystości tak bardzo jak zrobienie listy rzeczy, które powinny być wykonywane w ciągu dnia. Może być to poranne rozpakowywanie zmywarki, czyszczenie kuchni i przecieranie blatów po obiedzie czy szybkie wieczorne sprzątanie zakończone odpoczynkiem w salonie.
  5. Plan tygodniowy
    Aby utrzymać dom w czystości warto też sporządzić listę rzeczy, które należy robić w ciągu tygodnia i przyporządkować je do poszczególnych dni. Pozwoli to zachować regularność i ułatwi wygospodarowanie czasu na takie czynności jak odkurzanie czy sprzątanie łazienki.
  6. Zatrudnienie pomocy
    Jeśli tylko pozwala na to sytuacja finansowa, można też pomyśleć o zatrudnieniu pomocy. Może być to sprzątaczka albo ogrodnik – każdy, kto pozwoli wygospodarować domownikom trochę czasu wolnego.
  7. Zaangażowanie członków rodziny
    Oczywiście obowiązków domowych nie trzeba wykonywać samemu. Najlepiej zaangażować wszystkich i wyznaczyć czas, kiedy każdy wykonuje swoje obowiązki. Dzięki temu znacznie łatwiej będzie zachować porządek.
  8. Sprzątanie z przyjacielem
    Jeśli nie chce się zatrudniać sprzątaczki czy ogrodnika, można poprosić o pomoc przyjaciela. Wspólne sprzątanie jest o wiele przyjemniejsze i wymaga mniej wysiłku – jednego dnia można wspólnie sprzątać swój dom, drugiego – dom przyjaciela. Podobnie może być w przypadku wspólnych prac w ogródku – warto zaangażować jak najwięcej osób, dzięki czemu grupa będzie pracować sprawniej, a ogródek każdego z jej członków będzie utrzymywany w należytym stanie i to przy niewielkim wysiłku.

 

Zobacz też: Jak zaplanować domowe wydatki