Zarządzanie czasem to umiejętność, którą warto rozwijać już od najmłodszych lat. Dzięki niej dziecko będzie w stanie wykonywać wszystkie powierzone mu zadania. Tym samym rodzic musi wiedzieć, jak nauczyć dziecko szacowania czasu czy trzymania się harmonogramu.
Zarządzanie czasem w szkole
Umiejętność zarządzania czasem przydaje się przede wszystkim w szkole. Dzięki niej dziecko jest w stanie nauczyć się pilności i wykonywania poszczególnych zadań krok po kroku. Potrafi także ocenić, ile czasu zajmie mu konkretna czynność, a tym samym planuje zadania w ten sposób, by wykonać danego dnia wszystkie obowiązki. Pozwala to na uniknięciu wielu problemów takich jak pośpiech w wykonywaniu pracy domowej, siedzenie nad książkami do późna czy poświęcanie więcej czasu na zwlekanie niż rzeczywiste działanie. Zarządzanie czasem to więc dla dziecka duży komfort – jest w stanie działać skutecznie, ma więcej czasu na odpoczynek czy hobby, uczy się strategicznego działania i określania priorytetów, a przede wszystkim wywiązuje się ze swoich obowiązków.
Lista zadań
Istnieje wiele prostych sposobów, by nauczyć dziecko skutecznego zarządzania czasem. Podstawą jest tworzenie listy rzeczy do zrobienia. Powinny się na niej znaleźć wszystkie czynności, jakie trzeba wykonać w danym dniu, ale jeszcze lepiej, gdy dziecko będzie patrzeć szerzej – w perspektywie obowiązków w ciągu całego tygodnia czy nawet miesiąca. Rodzic powinien nadzorować listę rzeczy do zrobienia i pomagać dziecku w opracowaniu regularnej rutyny poprzez umieszczenie dwóch do czterech priorytetów na nadchodzący dzień. Jeśli natomiast malucha czeka duży projekt do zrealizowania, trzeba pokazać mu, w jaki sposób podzielić duże zobowiązanie na mniejsze kroki – postrzegane w skali dziennej czy tygodniowej zamiast miesięcznej.
Magnetyczne planery
Motywacje do działania
Warto nagradzać dziecko za efektywne działanie. Najlepiej, by były to rzeczy, które nauczą go, ile może zyskać, umiejętnie planując. Dobrym pomysłem jest na przykład możliwość obejrzenia wybranego filmu czy pójścia do ulubionej restauracji dziecka po wykonaniu przez nie wszystkich zadań na dany dzień. Motywacją do efektywnego zarządzania czasem może być także sprawienie, by wypełnianie obowiązków stało się pewnego rodzaju konkursem. Przykładowo, można zmierzyć czas, jaki jest potrzebny maluchowi na wykonanie danej czynności, a następnie rzucić mu wyzwanie, by pobił swój rekord.
Technologia
Do nauki zarządzania czasem można też wykorzystać technologię – gry wideo, aplikacje czy wiele innych. Młodzi ludzie często używają telefonów nie tylko do komunikacji z innymi, ale także jako kalendarz albo budzik. Gry strategiczne dostarczają natomiast nie tylko rozrywki, ale też wymagają na dziecku wyznaczania priorytetów, dzięki czemu będzie mogło podołać poszczególnym wyzwaniom, a także sprawiają, że musi myśleć szybko i skutecznie.
Na naszym blogu
Planowanie
Dowiedz się, jak nauczyć się planowaćZabawa
Zainspiruj się naszymi pomysłamiPlaner Familiowo
Poznaj nasz planer