Zdrowe odżywianie się jest jedną z najważniejszych kwestii w odniesieniu do naszych dzieci. Zbilansowana dieta i różnorodne posiłki zapewniają dziecku wszystkie niezbędne substancje odżywcze potrzebne do prawidłowego rozwoju i wzrastania.
Świetnym pomysłem na zachęcenie dziecka do regularnego, a co ważniejsze – zdrowego jedzenia są specjalne lunchboxy przygotowane dla dzieci. W takie pudełko możemy włożyć wiele pokarmów, a nasze dziecko w bardzo łatwy sposób z nich skorzysta poza domem.
Lunchbox dla dziecka – co warto wiedzieć? Co do niego wrzucić?
W takim pudełku możemy umieścić dla przykładu świeże warzywa i owoce, przekąski, takie, jak na przykład krakersy, chleb czy zbożowe bułki, ale także produkty mleczne, takie jak kefir, czy jogurt, a także plaster sera, czy też szynki. Nie powinniśmy zapominać o napojach, zawsze należy dołączyć dziecku wodę, by mogło się napić i ugasić pragnienie. Można także dołączyć zbożowe, pełnoziarniste ciasteczka. W szkole moich dzieci panuje zasada, że nie można przynosić w słodyczy – więc zbożowe ciasteczka są dla nas doskonałym rozwiązaniem.
Przydatne porady dla rodzin z małą ilością czasu
Jak zaoszczędzić czas i jednocześnie przygotować dziecku zdrowy posiłek do lunchboxu? Możemy przygotowywać produkty dzień wcześniej i umieścić je w lodówce, by potem schłodzone umieścić w śniadaniówce swojego dziecka. Innym pomysłem jest przygotowywanie przekąsek w weekend i zamrażanie ich. Jakie produkty możemy mrozić? Na pewno można zamrozić chleb, bułki, mięso, czy ser.
Jak sprawić, by pożywienie w naszym lunchboxie było świeże jak najdłużej?
Aby jedzenie było świeże przez dłuższy czas, warto w pojemniku umieszczać schłodzone pokarmy. Po to właśnie, najlepiej przechowywać je w nocy w lodówce. Innym sposobem na dłuższe zachowanie świeżości jest dołączenie schłodzonej, bardzo zimnej wody, dzięki czemu jedzenie dłużej jest świeże. Jest to ważne, ponieważ znajduje się tam przez kilka godzin.
Śniadanie do szkoły – dlaczego nasze dzieci go nie jedzą?
Być może przyczyna jest naprawdę prosta – naszym dzieciom nie podoba się pudełko, który im zakupiliśmy. Wiem, że dla rodziców może to brzmieć absurdalnie – ale dla dziecka to może być naprawdę poważna sprawa. Sama przez to przeszłam wrzucając ośmiolatkowi śniadanko w… różowe pudełko.
Co trzeba zapamiętać?
- Zaplanuj menu śniadaniowe na tydzień, a jeśli Twoje dziecko jest starsze, zróbcie to wspólnie.
- Zawsze wrzucaj do pudełka świeże warzywa, jak i owoce.
- Przygotowuj pokarmy w sterylnych warunkach, a w nocy trzymaj je w lodówce
- Produkty łatwo psujące się, takie jak produkty mleczne, jajka i krojone mięso, powinny być chłodzone i spożywane w ciągu dnia.
- Jeśli masz mało czasu – przygotuj pokarmy i je zamroź, by mieć dla dziecka świeże przekąski przez cały tydzień
Na naszym blogu
Planowanie
Dowiedz się, jak nauczyć się planowaćZabawa
Zainspiruj się naszymi pomysłamiPlaner Familiowo
Poznaj nasz planer