Kalendarz adwentowy z dobrymi uczynkami

kalendarz adwentowy

Wraz z początkiem grudnia rozpoczyna się odliczanie czasu do świąt. Możesz wykorzystać ten moment, by nauczyć swoje dziecko ważnych wartości. Pomoże w tym adwentowy kalendarz życzliwości.

Czym jest kalendarz adwentowy?
Kalendarz adwentowy ma za zadanie uatrakcyjnić czas oczekiwania na święta. Możliwość odliczania kolejnych dni wprowadza niesamowity, przedświąteczny nastrój. Najbardziej popularny kalendarz to ten, w którym umieszczone są małe czekoladki. Każdego dnia dziecko może otwierać okienko i wyciągać kolejny słodycz. Teraz kalendarze koncentrują się przede wszystkim na konsumpcji. Liczy się nie samo oczekiwanie, ale to, co można znaleźć w kolejnych okienkach. Stąd też nie brak kalendarzy, w których znajdują się nawet zabawki, biżuteria czy kosmetyki.

Kalendarz w stylu zero waste
Obojętnie, czy jest się religijnym, czy święta postrzega się jako chwilę na spędzenie czasu z rodziną, warto odejść od koncepcji konsumpcjonizmu. Badania pokazują, jak ważne jest pielęgnowanie w dzieciach życzliwości i empatii. Alternatywa dla tradycyjnego kalendarza może się więc okazać kalendarz zero waste skupiający się nie na dostawaniu, ale na dawaniu. Można je dostać w niektórych sklepach, ale jeszcze lepiej w całą ideę wpasują się te wykonane samodzielnie, może nawet z pomocą dziecka. Dzięki temu maksymalnie odetniesz się od idei przedświątecznego konsumpcjonizmu i wykorzystasz rzeczy dostępne już w domu do stworzenia niezwykłego kalendarza.

Wsparcie dla nauki życzliwości czy dobroci
Tego rodzaju kalendarz możesz dopasować do potrzeb swojego dziecka. Zazwyczaj w sklepach dostępne są gotowe zestawy z szufladkami czy kieszonkami, w których możesz umieścić dowolne upominki. Zamiast jednak wkładać tam drobne prezenty, umieść w każdej przegródce zadanie na kolejny dzień. Niech twoje dziecko nauczy się robienia drobnych uczynków i zobaczy, jak ważne jest bycie dobrym dla innych. Możesz skorzystać z propozycji dostępnych w internecie lub wymyślić zadania całkowicie samodzielnie, dopasowując je specjalnie do swojego dziecka. Pomyśl, z czym ma problem albo czego warto je nauczyć w tym roku. Możesz też mieć pewność, że dziecko zapamięta kalendarz na długie lata. Już po kilku dniach zapomni o zjedzonych czekoladkach czy małych zabawkach wyciągniętych z kalendarza, ale w tym przypadku będzie inaczej. Rzeczy, w które się zaangażowało i dobre uczynki, które wypełniło, zapadną mu w pamięć na długo.


Zobacz też:

Dlaczego warto nauczyć dziecko gry w szachy i jak to zrobić?

Czytanie dziecku przed snem – jakie niesie za sobą zalety i kiedy najlepiej wprowadzić nawyk czytania?

Jak osiągnąć rodzinny work-life balance?