Obecnie, gdy szkoły są zamknięte, dzieci praktycznie cały czas spędzają w domu. Z tego powodu rodzice mogą się martwić, że ich pociechom trudniej będzie się rozwijać, a przede wszystkim zdobywać umiejętności społeczne. Wbrew pozorom ten czas może okazać się jednak bardzo owocny. W końcu nauka umiejętności życiowych może odbywać się również w domu. To doskonała okazja, by dziecko stało się bardziej samodzielne czy odpowiedzialne, a przy okazji, by czas w domu szybciej mu upłynął.
- Gotowanie
W czasie społecznej izolacji wiele rodzin zaczyna więcej posiłków przygotowywać w domu. Czemu wiec nie zaangażować w ten proces dziecka? Gotowanie to jedna z tych umiejętności, które przydają się każdemu. Warto więc wykorzystać ten czas, by nauczyć swoją pociechę choćby pewnych podstaw, jak gotowanie makaronu czy robienie jajecznicy. Poza tym może się to okazać świetną zabawą, szczególnie przy bardziej skomplikowanych przepisach. Tutaj oczywiście niezbędna może okazać się pomoc rodziców. Na pewno jednak podążanie za przepisem, wałkowanie ciasta czy ozdabianie deserów może dostarczyć dziecku sporo radości. - Planowanie posiłków
Kolejna życiowa umiejętność związana po części z gotowaniem, to planowanie posiłków. Właśnie teraz jest najlepsza pora, by wytłumaczyć swojemu maluchowi, jak wybierać przepisy na obiad, śniadanie czy kolację. W ten sposób zapozna się z podstawami zasad zdrowego odżywania, co pomoże kształtować mu dobre nawyki w przyszłości. Pozna też podstawy dobrego planowania i nauczy się, jak w oparciu o wybrane przepisy przygotowywać listę zakupów.
- Nauka wiązania butów
Nauka umiejętności życiowych może obejmować także sznurowanie butów. Jeśli dziecko jest na tyle małe, że przed zamknięciem szkół chodziło w butach na rzepy czy musiało prosić rodziców o pomoc przy sznurowaniu, jest to idealny czas, by nauczyć go robić to samodzielnie. Taka z pozoru niewielka rzecz naprawdę zwiększa samodzielność dziecka.
- Sprzątanie
Społeczna izolacja to także idealny czas na naukę sprzątania i to z kilku powodów. Po pierwsze, teraz cała rodzina – o ile rodzice mogą pracować zdalnie – praktycznie całe dni spędza w domu. A to oznacza, że bałagan prawdopodobnie powstaje szybciej niż kiedykolwiek. Warto wiec mieć małą pomoc przy sprzątaniu. Przy okazji można nauczyć dziecko sumienności i sprzątania nie tylko swoich zabawek, ale także pomieszczeń, z których korzystają wszyscy domownicy. Oczywiście tutaj dobór czynności zależy od wieku malucha. Można jednak powierzyć mu chociażby ścieranie kurzu czy mycie podłogi. Jeśli dziecko jest już wystarczająco duże, by samodzielnie ścielić łóżko, to odpowiedni moment, by nauczyło się to robić. Dobrym pomysłem może być także przydzielenie domownikom, w tym dziecku, stałych obowiązków. Można ustalić z nim chociażby, że będzie odpowiedzialne za cotygodniowe odkurzanie albo dbanie o porządek w przedpokoju.
- Pranie
Czas spędzony w domu to dobra pora, by nauka umiejętności życiowych objęła także robienie prania. To na pewno przydatna umiejętność, która przy okazji może bardzo spodobać się dziecku. W końcu cały proces nie wymaga jedynie ustawienia prania na odpowiednią temperaturę. Najpierw trzeba jeszcze posortować ubrania, a kiedy pralka skończy pracować – strzepywać pranie i wieszać je na suszarce. Dziecko może więc nie tylko poczuć się bardziej odpowiedzialne, ale przy okazji dobrze się bawić.
- Nauka odczytywania czasu
A skoro już mowa o większej samodzielności i odpowiedzialności, to kolejną umiejętnością, którą można szybko nauczyć swoje dziecko, jest obsługa zegarka ze wskazówkami. Wprawdzie teraz wystarczy sięgnąć po komórkę czy nawet spojrzeć na piekarnik, by dowiedzieć się, która jest godzina. Nie oznacza to jednak, że trzeba rezygnować z obsługi tradycyjnego zegarka. Wręcz przeciwnie – takie zegary wciąż funkcjonują w wielu miejscach, więc dziecko powinno umieć z nich korzystać. Poza tym, w ten sposób przećwiczy nie tylko odczytywanie godziny, ale także podstawy matematyki.
Zobacz też:
Dlaczego warto nauczyć dziecko gry w szachy i jak to zrobić?
Planowanie obowiązków domowych
3 sposoby na większą produktywność
Na naszym blogu
Planowanie
Dowiedz się, jak nauczyć się planowaćZabawa
Zainspiruj się naszymi pomysłamiPlaner Familiowo
Poznaj nasz planer