Planowanie ma wiele zalet – nie tylko umożliwia lepszą organizację czasu, dzięki czemu każdego dnia można zagospodarować chwilę na odpoczynek. Oprócz tego pozwala mieć także pewność, że wszystkie obowiązki zostaną wykonane, jak również stwarza możliwość rozdzielenia zadań między kilka osób.
Klarowny podział obowiązków
Dzięki zaplanowaniu prac domowych z odpowiednim wyprzedzeniem, można ustalić podział zadań, który zaakceptują wszyscy członkowie rodziny. Sprawi to, że nie tylko nie wszystkie obowiązki będą na głowie jednej osoby, ale także, że każdy będzie wiedział, co do niego należy. Pozwoli to uniknąć wymówek takich jak „nie wiedziałem, że ja mam się tym zająć” i sprawi, że łatwiej będzie wyegzekwować od każdego jego pracę.
Więcej czasu wolnego
Po powrocie z pracy czy szkoły ostatnie, na co mają ochotę członkowie rodziny, to wykonywanie obowiązków w domu. Rozdzielenie zadań miedzy wszystkich domowników sprawi jednak, że każdy z nich będzie miał niewielką część pracy do wykonania. Tym samym pozostanie jeszcze wiele czasu wolnego, który każdy będzie mógł wykorzystać wedle uznania.
Zobacz też: Jak zaplanować domowe wydatki
Jak planować?
Oczywiste jest, że warto planować. Pozostaje jednak pytanie, jak robić to prawidłowo. Najlepiej będzie przyjrzeć się obowiązkom domowym w dwóch perspektywach – tygodniowej i miesięcznej. Na początku warto ustalić, jakie nietypowe prace trzeba przeprowadzić w tym miesiącu w domu –chociażby niewielki remont czy naprawa szafki albo mycie okien – a następnie wypisać także wszystkie prace rutynowe i ustalić, ile razy w tygodniu powinny być wykonywane. Kolejny krok to podział obowiązków miedzy poszczególnych członków rodziny – najlepiej, by na tym etapie wszyscy domownicy mieli prawo do wyrażenia swojego zdania i wybrania obowiązków, które najbardziej chcieli by wykonać. Jeśli ktoś lubi odkurzać, warto zostawić mu to zadanie, podczas gdy komuś innemu można powierzyć sprzątanie łazienki. Dzięki temu istnieje znacznie większa szansa, że każdy wykona swoją część zadań.
Przydatny gadżet do planowania
Podział obowiązków znacznie ułatwi przydatny gadżet, jakim jest planer Familiowo. Uwzględnia on zarówno perspektywę miesięczną, jak i tygodniową, dzięki czemu można zapisywać w nim cele na najbliższe 30 dni, jak i te na nadchodzący tydzień. Planer posiada także miejsce na notatki, gdzie można umieszczać uwagi i wnioski na przyszłość.
Na naszym blogu
Planowanie
Dowiedz się, jak nauczyć się planowaćZabawa
Zainspiruj się naszymi pomysłamiPlaner Familiowo
Poznaj nasz planer