Jak ćwiczyć mindfulness całą rodziną?

Mindfulness

Gdy świat wciąż pędzi, bardzo trudno o życie bez nerwów czy bezmyślnego wykonywania kolejnych czynności. Często żyjemy na pół gwizdka, robiąc coś automatycznie albo poświęcając uwagę przeszłości, która już dawno minęła i przyszłości, która może nigdy nie nadejść. Tymczasem jedną z najcenniejszych rzeczy, którą może dać rodzic, jest mindfulness. Bycie bardziej uważanym pozwala niwelować stres, w całości angażować się w chwile ze swoimi bliskimi i dawać dobry przykład swoim dzieciom. Mindfulness ma także wiele innych zalet. Dziecko, które nauczy się być bardziej uważne, lepiej radzi sobie ze swoimi emocjami, może też lepiej uczyć się w szkole. Warto więc zacząć od siebie, a potem nauczyć także dzieci, jak ważne jest bycie „tu i teraz”.

  1. Spacer w ciszy
    Większość z nas nie lubi ciszy. Jeśli idziemy na spacer, wolimy nie robić tego samotnie, poświęcamy ten czas na wykonanie telefonu czy wkładamy w uszy słuchawki. Warto jednak czasem wybrać się na uważny spacer z dzieckiem. Podczas takiej przechadzki zrezygnujcie z rozmów na rzecz wspólnego wsłuchiwania się w otaczający was świat. Odgłosy szumiących drzew, szczekanie psa z oddali – skupienie się na tych dźwiękach nie tylko pozwoli wam pracować nad byciem bardziej uważnym, ale może też okazać się bardzo relaksujące.
  2. Uważny posiłek
    Jedzenie to na pewno jedna z najprzyjemniejszych rzeczy w życiu. Łatwo jest jednak o tym zapomnieć, pochłaniając posiłek w biegu czy przed telewizorem. Warto więc zacząć praktykować uważne jedzenie. Wystarczy usiąść przy stole bez takich rozpraszaczy jak telewizor czy komputer i naprawdę myśleć o smaku, teksturze i ilości jedzenia.
  3. Skupienie na swoim ciele
    Jednym z podstawowych sposobów trenowania mindfulness jest medytacja. Jeśli jednak chcecie trenować całą rodziną, możecie zacząć od czegoś prostszego. Usiądźcie lub połóżcie się na podłodze i zaczynając od stóp, powoli przenoście uwagę na kolejne części ciała, aż dojdziecie do głowy. Na zmianę nazywajcie tę część ciała i opisujcie związane z nią uczucia.
  4. Praktyka cichego poranka
    Mindfulness można też ćwiczyć, wprowadzając praktykę cichego poranka. Najlepiej zrobić to w sobotę albo niedzielę, kiedy nie jesteście zabiegani. Praktykujcie przez 10 minut inne rodzaje komunikacji jak pokazywanie na migi czy pisanie. Z czasem możecie wydłużyć ten okres na przykład do godziny. Na początku będziecie zaskoczeni otaczającym was hałasem, który staje się zauważalny właśnie, gdy nikt się nie odzywa. Skupcie się na tym, jak bardzo dom tętni życiem nawet, gdy milczycie. Praktyka cichego poranka jest czymś bardzo niecodziennym, dlatego początkowo warto traktować ją jak każdy inny obowiązek. Wyposażcie się w planer, który pozwoli wam organizować obowiązki dla każdego członka rodziny – może to być na przykład planer Familiowo, na którym znajdzie się przestrzeń do zapisania obowiązków zarówno rodziców, jak i dzieci. Ustalcie wspólnie, która godzina w weekend odpowiada wam, by spędzić ją właśnie w ciszy i zapiszcie to w planerze. Wtedy nie będzie już żadnych wymówek.