Doba dla niektórych ma aż 24 godziny, jednak dla innych – tylko. Dla wielu osób jest to zdecydowanie zbyt mało czasu, aby właściwie rozplanować wszystkie swoje obowiązki i właściwie je zrealizować. Dotyczy to jednak nie tylko dnia, ale również tygodniowej oraz miesięcznej przestrzeni czasu.jak planować czas
W skrócie
Planuj każdy dzień
Najważniejsze jest, aby każdy dzień planować. Warto zapisywać sobie zadania do zrealizowania, a także określony na nie czas – koło której godziny mają zostać zrobione, bądź też ile potrwają. Oczywiście nie da się planować czasu z dużym wyprzedzeniem, jednakże wiele osób nie ogarnia również swojego dnia codziennego ze względu na zbyt dużą spontaniczność. Warto więc pomyśleć o odpowiednim układaniu harmonogramu.
O ile błahe sprawy można planować z wyprzedzeniem jednodniowym, o tyle ważniejsze kwestie – nawet z tygodniowym, bądź miesięcznym. Ważne wyjazdy, niecodzienne spotkania, egzaminy na studiach i tym podobne warto mieć zaplanowane na przykład na tydzień przed ich datą.
Na co zwrócić uwagę?
Istnieją pewne praktyki, które pomagają w planowaniu dni. Po pierwsze warto ustalić sobie ich cel. Każdy dzień, bądź określona pora powinna mieć ustalone dążenie do jakiegoś celu. Wbrew pozorom, pozwoli to szybko i bez jakichkolwiek problemów zrealizować dane zadania. W przeciwnym razie skutkuje to tym, że z całą pewnością nie zostanie ono wykonane. Można je zatem od razu spisać na straty.
Po drugie, ważną kwestią są również priorytety, czyli zaplanowanie rzeczy ważnych oraz rzeczy pilnych. Na pierwszym więc miejscu znajduje się praca, szkoła, studia, dzieci, dom, jedzenie, a potem opłacenie rachunków, życie towarzyskie i tym podobne. Każdy ma jednak całkiem inne priorytety, toteż należy je ustalać według własnych preferencji.
Nie planuj pod presją
Inną praktyką jest tak zwana skromność. Oznacza ona jednak coś innego. Chodzi przede wszystkim o planowanie kilku konkretnych spraw na dany okres, dzień, godzinę lub tydzień. Im bowiem jest ich więcej, tym większa presja na nas ciąży i sprawia, że pewne sprawy nie są wykonane należycie. Zbyt duża liczba rzeczy na przysłowiowej głowie może prowadzić do frustracji, nerwów, braku czasu i – oczywiście – nieefektywnego planowania.
Mniej znaczy więcej
Każdy, kto chce efektywnie planować swój czas, powinien wiedzieć, że nie warto wypełniać kalendarza niepotrzebnymi zadaniami. Nie warto również przeznaczać na nie więcej czasu, niż w istocie zajmą. Wiele osób planuje na pewnie kwestie przeznaczyć na przykład dwie godziny, mimo że w rzeczywistości zajmą one pół godziny. To może sprawić, że czasu stale będzie brakować, a cały harmonogram runie.
Inna ważna rzecz to przeznaczenie raz na kilka dni kilku godzin na „problemy”. Co to oznacza? Otóż, pod tym stwierdzeniem może kryć zarówno nieprzewidywane zadanie, jak i zwyczajny problem właśnie, który trzeba będzie rozwiązać szybciej niż za tydzień, bądź też miesiąc.
Efektywne planowanie dnia, tygodnia lub miesiąca nie jest trudne. Wymaga jednak odpowiedniej praktyki orz umiejętności, które można z czasem również nabyć.
Na naszym blogu
Planowanie
Dowiedz się, jak nauczyć się planowaćZabawa
Zainspiruj się naszymi pomysłamiPlaner Familiowo
Poznaj nasz planer