Pogodzenie pełnego etatu z życiem rodzinnym jest dużym wyzwaniem dla każdej mamy. Rozwój kariery często wymaga brania nadgodzin, uczestniczenia w dodatkowych szkoleniach czy wyjazdach. Z drugiej strony wieczne rezygnowanie z podnoszenia kwalifikacji na rzecz spędzenia czasu z rodziną może prowadzić do braku satysfakcji z pracy. Jak więc wypracować rodzinne work- life balance?
-
Wyrzuty sumienia w niczym nie pomogą
Pracująca mama często czuje się winna i zdenerwowana, kiedy nie spędza dostatecznie dużo czasu z rodziną. Z drugiej strony poświęcanie maksymalnej uwagi bliskim może powodować stres związany z uciekającymi deadline’ami czy niedopracowanymi projektami. Wyrzutów sumienia trudno się pozbyć. Kiedy jednak się pojawią, warto przypomnieć sobie, że praca nie jest zaniedbywaniem rodziny, a właśnie dbaniem o to, by wszystkim lepiej się żyło. To właśnie dzięki pracy można zapłacić za dodatkowe zajęcia dla dzieci czy rodzinne wyjazdy.
-
Rodzinne rytuały mają znaczenie
Codzienna rutyna wspiera rodzinny work-life balance. Nerwowe rozpoczynanie poranków przekłada się na cały dzień. Pospieszne pakowanie się, jedzenie śniadania w biegu czy zerkanie na zegarek to nie najlepszy pomysł na poranek. Warto więc wprowadzić pewne stałe rytuały, dzięki którym takie sytuacje nie będą mieć miejsca. Jeszcze dzień wcześniej można przygotować z dziećmi ubrania na następny dzień i przypilnować, by spakowały plecak. Może to być też dobra pora na zrobienie drugiego śniadania, które następnego dnia wystarczy tylko wyjąć z lodówki. Dzięki temu nie tylko uda się uniknąć nerwów, ale też możliwe będzie zjedzenie śniadania całą rodziną. A to pozwoli spędzić kilka minut razem, omówić plany na cały dzień czy ustalić rodzinny harmonogram.
-
Dobry harmonogram to podstawa
Bardzo łatwo jest zapomnieć o niektórych obowiązkach czy sprawach do załatwienia. Z drugiej strony planując kolejne spotkania czy wyjazdy można też przegapić ważne chwile w życiu swoich bliskich. Aby tego uniknąć, warto zadbać o odpowiedni harmonogram. Najlepiej, by wszyscy członkowie rodziny korzystali z jednego planera znajdującego się w widocznym miejscu. Pozwoli to układać plan na najbliższy tydzień czy nawet miesiąc, biorąc pod uwagę harmonogram innych osób. Dzięki temu można mieć pewność, że nie przegapi się meczu dziecka czy wywiadówki. Planer Familiowo umożliwia planowanie zarówno w perspektywie nadchodzącego tygodnia, jak i całego miesiąca. Dzięki temu łatwo można zadbać o rodzinny work-life balance. Jeśli pracująca mama ma wyrzuty, że za mało czasu spędza z rodziną, może uwzględnić planowany wspólny czas w grafiku. Wystarczy wybrać popołudnie czy weekend, który przeznaczy się na wyjazd z bliskimi, wieczór gier czy wyjście na spacer.
-
Wielozadaniowość: wróg rodzinnego work-life balance
Wielozadaniowość wygląda dobrze na reklamach czy w filmach, ale w praktyce się nie sprawdza. Jednoczesne odpisywanie na maile podczas oglądania filmu z rodziną czy kończenie projektu podczas rozmowy z bliskimi wcale nie pozwala prawdziwie spędzać z nimi czasu. W takich warunkach obowiązki służbowe wykonuje się dłużej, niż gdyby zrobiło się to w skupieniu. Poza tym dzieci mogą odnieść wrażenie, że mama jest ciągle w pracy i w ogóle nie spędza z nimi czasu nawet, jeśli przebywa z nimi w jednym pomieszczeniu. Zamiast więc próbować maksymalnie wykorzystać czas w imię wielozadaniowości, należy oddzielić od siebie sferę zawodową i prywatną.
-
Przyjemne chwile jako część planu dnia
Większość mam, które nie tylko pracują, ale zajmują się domem i poświęcają dużo uwagi dzieciom, zapomina o czasie dla siebie. Wygospodarowanie wolnej chwili na hobby czy wieczór z książką nie jest jednak przejawem egoizmu, ale czymś naturalnym i potrzebnym. Rodzinny work-life balance opiera się nie tylko na dzieleniu czasu między obowiązki a czas z rodziną. Ważne jest także myślenie o samym sobie. Chwila odpoczynku czy spędzenie kilku godzin z przyjaciółmi to nic złego. Wręcz przeciwnie – pozwala zyskać poczucie równowagi, odstresować się i odpocząć. Łatwo jednak wziąć na siebie zbyt wiele zobowiązań, a wtedy na takie kwestie nie zostaje już czasu. I właśnie dlatego należy od razu uwzględniać je w planerze Familiowo. Dzięki temu spotkanie ze znajomymi czy randka z mężem będzie traktowana jako część grafiku. Korzyści będą też szybko dostrzegalne. Relacje z mężem umacniane dzięki chwilom we dwoje zapewnią dobrą atmosferę w domu. Spotkania z przyjaciółmi czy realizacja hobby pozwoli natomiast poprawić samopoczucie i zwiększyć codzienne zadowolenie z życia.
Na naszym blogu
Planowanie
Dowiedz się, jak nauczyć się planowaćZabawa
Zainspiruj się naszymi pomysłamiPlaner Familiowo
Poznaj nasz planer