Właściwe ustalanie granic dziecku to umiejętność niezwykle potrzebna każdemu rodzicowi, a jednocześnie także bardzo trudna. Z jednej strony nie można całkowicie odbierać maluchowi dostępu do gier, social mediów czy technologii, jednocześnie jednak nie zawsze wiadomo, kiedy należy powiedzieć „stop”. Istnieje jednak kilka ogólnych zasad, które znacznie to ułatwią.
Czemu stawianie granic jest ważne?
Granice łatwiej będzie wyznaczać, gdy zrozumie się, czemu ma to takie znaczenie. Przede wszystkim należy pamiętać, że dzieci powinny przebywać jak najwięcej na zewnątrz, być aktywne fizycznie i mieć bezpośredni kontakt z rówieśnikami, a także uczyć się z prawdziwych doświadczeń, zamiast spędzać czas w domu przed ekranem komputera czy telefonu.
Technologia często stanowi ucieczkę od świata i sprawia, że dziecko czuje się bardziej komfortowo, ma poczucie złudnej więzi z innymi czy próbuje w ten sposób podbudować własne poczucie wartości. Co więcej, w sieci znajduje się wiele niebezpiecznych czy nieodpowiednich treści, w związku z czym wymagane jest zaangażowanie rodziców w konsumpcję mediów przez dzieci.
Przede wszystkim równowaga
Gry czy media społecznościowe mogą być dla dziecka nie tylko źródłem rozrywki, ale także wiedzy. Dzięki technologii możliwe jest poznawanie współczesnego świata, jednak należy pamiętać, że inne czynności są równie ważne. Dzieci muszą więc z jednej strony mieć dostęp do komputera czy telefonu, jednocześnie jednak w równie dużym stopniu powinny angażować się w gry fizyczne, kreatywne zabawy czy gry edukacyjne.
Ograniczenia dostosowane do dziecka
Te same limity nie znajdą jednak zastosowania w przypadku każdego dziecka. Istotny jest bowiem stopień rozwoju, wartościowość treści i potrzeby konkretnego malucha. Ustalanie granic dziecku powinno się odbywać w oparciu o wiek, wartościowość danej treści i intuicję rodziców.
Przykładowo, jeśli dziecko jest wielkim fanem jakiejś gry, można pozwolić mu na dłuższe siedzenie przed komputerem niż w przypadku gier bez większej wartości. Granice powinny być też ustalane tak, by maluch był ich w pełni świadomy – warto więc wspólnie je omówić.
Można nawet wpisać czas przewidziany na tego rodzaju rozrywkę na nasz planer. W ten sposób maluch będzie bardziej świadomy ustalonych limitów, a przy okazji od najmłodszych lat będzie się uczył, że każdego dnia jest czas na szkołę, obowiązki domowe oraz na rozrywkę i że ważne jest ustalanie priorytetów oraz znalezienia balansu między wszystkimi tymi sferami.
Na naszym blogu
Planowanie
Dowiedz się, jak nauczyć się planowaćZabawa
Zainspiruj się naszymi pomysłamiPlaner Familiowo
Poznaj nasz planer