Planowanie świąt: jak zaplanować bezstresowe święta?

przygotowanie do świąt, planowanie świąt

Święta to z jednej strony czas, który kojarzy się nam ze spotkaniami z bliskimi i rodzinną atmosferą, jednocześnie jednak wszystkie przygotowania wywołują niemało stresu. Dni przed kolacją wigilijną są pełne sprzątania, gotowania, a czasem jeszcze nerwowego robienia ostatnich świątecznych zakupów. Nie trzeba jednak co roku powtarzać tego samego schematu. Odpowiednie planowanie świąt pozwoli wyeliminować ten problem.

Planowanie świąt: Nie zostawiaj prezentów na ostatnią chwilę

Kupowanie prezentów w dniu Wigilii czy dzień przed to nie najlepszy pomysł. Przede wszystkim w sklepach są wtedy tłumy, nie wspominając już o tym, że wymarzonego prezentu możesz akurat nie znaleźć na półce. Kiedy na głowie masz jeszcze gotowanie i sprzątanie, poświęcanie kilku godzin na chodzenie po sklepach na pewno nie będzie przyjemne. To jedna z tych rzeczy, które możesz zaplanować z naprawdę dużym wyprzedzeniem. Zastanów się już nawet kilka tygodni przed, co możesz kupić swoim bliskim i nie czekaj do ostatniej chwili.

Planowanie świąt: Nie wszystko na raz

Przygotowania do świąt są często tak bardzo stresujące, bo wydaje nam się, że obowiązków jest za wiele i z niczym nie zdążymy. Tymczasem nawet jeśli rzeczy na liście do zrobienia jest całkiem sporo, nie zajmują wcale aż tak dużo czasu, jak mogłoby się wydawać. Zamiast więc panikować, lepiej po prostu zacząć działać. Jeśli i tak masz wrażenie, że nie zdążysz, usiądź i pomyśl, co jeszcze prócz kupienia prezentów możesz zrobić na kilka tygodni przed. Na pewno w tej kategorii mogą znaleźć się uszka czy pierogi. Ich lepienie jest czasochłonne, dlatego zajmij się tym już na kilka tygodni przed i tak przygotowane zamroź.

Planowanie świąt: Rozkładaj obowiązki w czasie

Jeśli w planach są gruntowne porządki całego domu, czemu nie zabrać się za to na przykład weekend wcześniej, a potem tylko dbać o to, by porządek został utrzymany? Nie musisz myć okien w dniu Wigilii, tak samo jak nie musisz wtedy sprzątać garderoby. Na ostatnią chwilę zostaw tylko najbardziej potrzebne porządki, które zajmą niewiele czasu. Możesz podzielić też sprzątanie na kilka dni albo poprosić innych domowników o pomoc, rozdzielając między wami poszczególne zadania. Podobnie w przypadku gotowania – są takie potrawy, które smakują najlepiej, kiedy są przygotowane w dniu podania, ale niektóre sałatki czy ciasta na spokojnie można przyrządzić już wcześniej.

Planowanie świąt: Pamiętaj o najważniejszym 🙂

Planowanie świąt pomoże w lepszym przygotowaniu się do tych chwil. Pozwoli także uniknąć sytuacji, w której do wigilijnego stołu zasiądziesz z uczuciem ogromnego zmęczenia po całodziennym wypełnianiu obowiązków. Pamiętaj jednak, że święto powinny być przede wszystkim czasem spędzonym w rodzinnym gronie. To własnie rodzina, a nie dom posprzątany na błysk czy obowiązkowe 12 potraw powinny być priorytetem.


Zobacz też:

Dlaczego warto nauczyć dziecko gry w szachy i jak to zrobić?

Czytanie dziecku przed snem – jakie niesie za sobą zalety i kiedy najlepiej wprowadzić nawyk czytania?

Jak nauczyć dziecko rozwiązywania problemów?