Pośpiech, chaos, płacz – poranki z dzieckiem to prawdziwe wzywanie. Maluchy miewają swoje humory i nie zawsze chcą współpracować, a zegar nieubłaganie odlicza kolejne minuty do wyjścia. Jak usprawnić rodzinną organizację i uczynić początek każdego nowego dnia przyjemniejszym? Zaplanuj poranek z dziećmi, a bez nerwów i lamentów wszyscy dotrą, gdzie trzeba!
Organizacja poranka – planowanie z dzieckiem
Gonitwa z czasem i stres skutecznie psują rodzinne poranki. Żeby dzień zaczynał się w milszej atmosferze, czasami wystarczy wprowadzić niewielkie zmiany. Oto kilka kroków do lepszej organizacji poranków z dziećmi:
1. Zainwestuj w rodzinny planer
Dobra organizacja czasu to klucz do sukcesu. Planując dzień, trzeba wziąć pod uwagę wszystkich członków rodziny. Na rynku dostępne są specjalne planery dla całej rodziny, takie jak planer Familiowo – wpisując w nie zajęcia rodziców i dzieci, łatwiej pogodzić obowiązki i wyznaczyć czas na odpoczynek. Spoglądając rano do planera, zyskujesz poczucie kontroli i czujesz się spokojniej.
2. Lista zadań dla dziecka
Jak zachęcić dziecko do współpracy i sprawić, że poranki będą przebiegały według planu? Warto wspólnie z maluchem przygotować listę „to do” – codzienna rutyna polegająca na wykonywaniu czynności w podobnej kolejności porządkuje dzień i sprawia, że przygotowanie się do wyjścia jest szybsze i generuje mniej stresu.
3. Spakujcie plecak dzień wcześniej
Nerwowe poszukiwania zeszytu z matematyki albo czystej koszulki na w-f o 7 rano? Tę sytuację zna każdy rodzic. Żeby zapobiec nerwowej atmosferze, lepiej spakować plecak ucznia czy przedszkolaka wieczorem, ograniczając ilość porannych obowiązków.
4. Ubrania na następny dzień
Podobną zasadę warto wprowadzić także jeśli chodzi o ubrania. Zamiast rano w nerwach szukać odpowiedniego stroju, lepiej przygotowań komplet ubrań wieczorem. Jeśli dziecko będzie wiedziało, co założyć, rano szybciej będzie gotowe do wyjścia.
5. Zaplanuj menu
Inny sposób na skrócenie czasu porannych przygotowań do wyjścia z domu jest zaplanowanie śniadań na każdy dzień i nakrycie do stołu wieczorem. Poprzedniego dnia można także przygotować lunchbox dla dziecka, by rano tylko zapakować go do plecaka.
Magnetyczne planery
Zobacz też:
Jak nauczyć dziecko rozwiązywania problemów?
5 pytań, które ułatwią Ci organizację baby shower
6 życiowych czynności, których warto nauczyć dziecko podczas kwarantanny
Na naszym blogu
Planowanie
Dowiedz się, jak nauczyć się planowaćZabawa
Zainspiruj się naszymi pomysłamiPlaner Familiowo
Poznaj nasz planer