Od momentu pojawienia się koronawirusa w Polsce większość firm zdecydowała się na ograniczenie konieczności przyjeżdżania pracowników do biur. Teraz, jeśli tylko to możliwe, pracują oni zdalnie. Dzięki temu mogą realizować zalecenia pozostania w domu przez co najmniej kilkanaście najbliższych dni. Z drugiej strony w domu znajdują się też dzieci, którymi trzeba się zająć, jednocześnie wykonując obowiązki zawodowe. Jak więc pogodzić home office z opieką nad dzieckiem?
Dobra organizacja czasu pracy
W takiej sytuacji tym bardziej liczy się jakość, a nie ilość. Warto więc zatroszczyć się o efektywność pracy. W domu, kiedy jest mnóstwo rozpraszaczy, a przede wszystkim są dzieci, którymi trzeba się zająć, może to być trudne, ale na pewno nie niemożliwe. Zacznij od wyznaczenia sobie miejsca do pracy. Jeśli tylko to możliwe, znajdź przestrzeń, która będzie ci służyć wyłącznie do wypełniania obowiązków zawodowych. Nie pracuj w łóżku, które kojarzy się przede wszystkim z odpoczynkiem i może powodować spadek motywacji. Na czas pracy wyłącz też wszystkie powiadomienia, które nie są z nią związane. Nie sprawdzaj Facebooka, nie przeglądaj bezmyślnie telefonu. Dzięki temu później będziesz mieć więcej czasu dla swojego dziecka.
Na początek rozmowa z dzieckiem
Bardzo ważne jest także odbycie rozmowy z dzieckiem. Wytłumacz mu, że choć jesteś w domu, musisz pracować. Oczywiście jeśli jest to dla niego nowa sytuacja, początkowo może nie zrozumieć. O ile praca zdalna nie jest twoją codziennością, dziecko przywykło raczej, że czas w domu to czas dla rodziny. Z czasem jednak zauważy, że kiedy siedzisz w konkretnym miejscu, stukasz w klawiaturę czy wykonujesz telefony, potrzebujesz ciszy i nie można ci przeszkadzać. Możesz zresztą wytłumaczyć dziecku, jak będzie wyglądał dzień, w którym pracujesz w domu. Dobrym pomysłem będzie przygotowanie rysunkowego scenariusza dnia, który pozwoli dziecku lepiej zrozumieć sytuację. Umieśćcie tam rysunki poszczególnych czynności. Twoja pociecha może nie być świadoma co to znaczy „8 godzin”. Jeśli jednak wytłumaczysz jej na przykład, że pracujesz „do obiadu” albo „do momentu aż skończy się bajka w telewizji”, będzie miała bardziej dla niej przystępny sposób mierzenia czasu.
Praca zdalna dopasowana do grafiku innych
Jeśli home office nie narzuca konkretnych godzin pracy, ale zapewnia elastyczność, dobrym pomysłem jest dostosowanie planu pracy do sytuacji w domu. Rzeczy wymagające największego skupienia możesz wykonać w czasie drzemki dziecka albo kiedy drugi rodzic przejmie nad nim opiekę. Warto też podzielić pracę na mniejsze odcinki, które będziesz przeplatać czasem poświęcanym dziecku. Zastanów się również, które czynności nie wymagają dużego skupienia i możesz wykonać je przy okazji innych – na przykład czekając, aż zagotuje się woda w garnku czy rozmawiając z dzieckiem.
Na naszym blogu
Planowanie
Dowiedz się, jak nauczyć się planowaćZabawa
Zainspiruj się naszymi pomysłamiPlaner Familiowo
Poznaj nasz planer