Szachy to gra, która w ostatnich tygodniach znacznie zyskała na popularności ze względu na serial „Gambit królowej”. Przedstawiona tam historia sprawiła, że wiele osób z zapałem zaczęło grać w szachy na telefonie czy komputerze, a nawet oglądać filmy instruktażowe na ten temat. Szachy to jednak gra nie tylko dla dorosłych, ale także dobra propozycja dla dzieci. Niezależnie od tego, czy obecnie ta królewska gra jest w modzie, czy też nie, niezmiennie może przynieść wiele korzyści. Warto więc zaszczepiać entuzjazm już u tych najmłodszych. Umiejętne wspieranie dziecka w grze w szachy sprawi, że nie tylko zyska ono kolejną formę rozrywki, ale przy okazji wiele się nauczy.
Dlaczego warto grać w szachy?
Szachy to nie tylko sposób na przyjemne spędzanie czasu, ale także wiele dodatkowych korzyści. Przede wszystkim dzieci, które regularnie biorą udział w rozgrywkach, choćby tych domowych, osiągają lepsze wyniki w nauce. Szachy poprawiają bowiem zdolność logicznego myślenia, przewidywania czy analizy. W dużym stopniu powiązane są także z matematyką. Z tego powodu mogą przyczynić się do lepszych wyników w przedmiotach ścisłych. Dodatkowo rozgrywki z udziałem zegara pozwalają zdobyć umiejętność koncentracji pod presją czasu czy w stresujących sytuacjach. A to zdecydowanie może się okazać przydatne w codziennym życiu.
Jak powinno wyglądać wspieranie dziecka w grze w szachy?
Rodzic musi jednak pamiętać, by nie skupiać się jedynie na korzyściach płynących z szachów. Całkowite skoncentrowanie się na poprawie zdolności logicznego myślenia czy rozwijaniu strategii sprawi, że młody gracz może szybko stracić entuzjazm i zacząć traktować szachy jako kolejny przykry obowiązek. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie więc wspieranie dziecka w grze w szachy. Warto zadbać o to, by zaprzyjaźniło się z szachownicą i by gra przede wszystkim sprawiała mu przyjemność. To zaszczepi w nim chęć do nauki, dalszego rozwoju i stawania się coraz lepszym szachistą z każdą kolejną rozgrywką.
Jak uczyć dziecko gry w szachy?
Istnieje wiele metod nauki gry. Całkowite podstawy dziecko może przyswoić w domu. Nawet jeśli rodzice nie należą do zapalonych graczy i sami mają niewielkie pojęcie o szachach, nic nie stoi na przeszkodzie, by się podszkolić. Podstawy może opanować każdy. Czemu więc nie potraktować szachów jako wspólne rodzinne wyzwanie? W ten sposób dziecko może stać się nawet bardziej zaangażowane w rozgrywki, rywalizując z rodzicami o to, kto pierwszy nauczy się kolejnych ruchów czy przyswoi konkretną strategię.
Można pomyśleć także o nauce gry w szachy w grupie. W ten sposób dziecko zyska okazję do spędzania czasu z rówieśnikami. Rozgrywając partie z różnymi osobami, będzie też mogło poznać odmienne strategie czy sposoby prowadzenia gry. Takie rozwiązanie ma zresztą jeszcze jedną ważną zaletę – w grupie z konkretnym przedziałem wiekowym prowadzący zajęcia zwykle wie, jak przekazać wiedzę w interesujący sposób i połączyć naukę z zabawą. Istnieje więc większa szansa, że dziecko nie straci entuzjazmu i z zapałem będzie uczestniczyć w kolejnych zajęciach.
Jeśli natomiast młody gracz szybko się uczy i drzemie w nim potencjał szachisty, można też pomyśleć o lekcjach z indywidualnym trenerem. To tak samo jak z lekcjami z dowolnego przedmiotu – zajęcia indywidualne zawsze są bardziej efektywne niż te w grupie, bo nauczyciel może w pełni skupić się na jednym uczniu, jego poziomie umiejętności czy tempie pracy.
Alternatywne sposoby nauki gry w szachy
To jednak nie jedyne możliwości, jakie ma młody szachista żyjący w XXI wieku. Z pomocą przychodzi także technologia. Oprócz podręczników ze strategiami czy umówieniem gry w szachy krok po kroku jest także internet czy aplikacje. Wspieranie dziecka w grze w szachy może więc równie dobrze polegać na wspólnym oglądaniu poradników w formie wideo czy analizy poszczególnych rozgrywek. Jeśli natomiast w gronie rodziny czy znajomych młody szachista nie znajdzie akurat chętnego do gry, zawsze może wybrać rozgrywkę online z innymi osobami na swoim poziomie. Do dyspozycji ma bowiem wiele stron, które to umożliwiają, a nawet kilka aplikacji na telefon.
Zobacz też:
JASPER JUUL I 14 INSPIRUJĄCYCH CYTATÓW
Na naszym blogu
Planowanie
Dowiedz się, jak nauczyć się planowaćZabawa
Zainspiruj się naszymi pomysłamiPlaner Familiowo
Poznaj nasz planer