Sposobów wychowania dzieci jest naprawdę wiele. Psycholodzy wciąż prześcigają się w wymyślaniu kolejnych metod mających pozwolić maluchom jak najlepiej się rozwijać. Wiele rodziców stawia na tradycyjne i sprawdzone sposoby, ale jednocześnie dużą popularnością cieszy się także RIE, czyli zasady, które opracowała Magda Gerber.
Nowe podejście do wychowania dziecka
Magda Gerber to węgierska emigrantka, która zaczęła interesować się sposobem edukowania małych dzieci, widząc, jak pediatra jej córki rozmawia z dzieckiem i jak traktuje je z szacunkiem, na równi ze sobą. Na podstawie swoich obserwacji i dalszej edukacji doszła do wniosku, że konieczne jest okazywanie dziecku szacunku od urodzenia, jednocześnie pozwalając mu nabierać pewności siebie i prawidłowo się rozwijać.
Ważna rola rodzica
Zgodnie z metodą RIE rodzic ma demonstrować dziecku szacunek, być jego nauczycielem i opiekunem, a swoją pociechę traktować jak indywidualną istotę. Dziecko ma wzrastać w poczuciu pewności siebie, a także nauczyć się budować zdrowe relacje z innymi oraz patrzeć na świat otwarcie, a jednocześnie realistycznie. Zamiast krzyczeć na dziecko i powtarzać ciągle „nie dotykaj” czy „nie rób tego”, należy powstrzymać swoje nerwy i tłumaczyć dziecku, dlaczego nie powinno zachowywać się w taki, a nie inny sposób.
Konieczna jest cierpliwość
Aby móc stosować RIE rodzice muszą nauczyć się cierpliwości. Czasami znacznie łatwiej jest powiedzieć dziecku, że czegoś mu nie wolno, stawiać kolejne zakazy i wyraźnie wyznaczyć granice, niż wyjaśniać każdą sytuację, by maluch mógł lepiej zrozumieć konsekwencje swoich działań.
Zgodnie z założeniami Magdy Gerber dziecko powinno być traktowane przez rodziców jak dorosły, który z czasem rozwija swoje umiejętności komunikacji czy wyrażania emocji. Metoda ta umożliwi dzieciom także rozwijanie się na własną rękę, bez przyspieszania, popędzania czy wywierania presji. Warto więc, by rodzice pozwalali dziecku bawić się samodzielnie i zajmować sobą. Jednocześnie ważne jest także poświęcanie maluchowi jak najwięcej uwagi – skupienie się na dziecku w trakcie pielęgnacji, jak również zrezygnowanie z nosidełek czy chust, które umożliwiają rodzicowi zajmowania się w tym samym czasie czymś zupełnie innym, a więc utrudniają budowanie więzi emocjonalnej z dzieckiem.
Na naszym blogu
Planowanie
Dowiedz się, jak nauczyć się planowaćZabawa
Zainspiruj się naszymi pomysłamiPlaner Familiowo
Poznaj nasz planer